Spisovatelka a horolezkyně Vlasta Štáflová

Vlasta Štáflová, rozená Košková, patřila v meziválečném období mezi naše nejznámější horolezkyně. Byla šéfredaktorkou časopisu, publicistkou, populární a čtenou autorkou knih pro mládež. Její reportáže byly vysílány v rozhlase. 

Své dětství prožila v Petrovicích u Rakovníka. Studovala na rakovnické reálce, poté v Praze. Byla manželkou malíře a grafika Otakara Štáfla. Za svůj krátký život napsala více než 20 knih. Před 2. světovou válkou se stali manželé Štáflovi spolunájemci Chaty u Popradského plesa ve Vysokých Tatrách. Zasloužili se o vznik Symbolického hřbitova horolezců pod stěnou Ostrvy. Vlasta v těchto horách podnikla mnoho horolezeckých výstupů. Za války často navštěvovala lezecké terény v Českém ráji. Spolu s manželem zahynula 14. února 1945, kdy byl jejich dům v Praze zasažen bombou spojeneckých letadel. Po Vlastě Štáflové je pojmenována skalní věž v Českém ráji a stěna v Českém krasu. Několik let se v tatranském názvosloví používal název Věž Vlasty. V horolezeckých průvodcích se s jejím jménem můžeme setkat u devíti prvovýstupů. Životní příběh této ženy se stal předlohou filmu Tenkrát v ráji.

Knihy, které spojuje jméno Vlasty Štáflové.

V roce 2020 vyšla brožura Spisovatelka a horolezkyně Vlasta Štáflová - Osobnost spjatá s rakovnickým regionem, kterou napsal člen HK Rakovník Michael Vaněček. Jestli máte o brožurku zájem nebo víte nějakou zajímavou informaci o životě Vlasty Štáflové, kontaktujte autora. 

spolek.siberia@seznam.cz

Brožura Spisovatelka a horolezkyně Vlasta Štáflová - Osobnost spjatá s rakovnickým regionem v PDF

https://drive.google.com/file/d/1Px1FK8qhPDmRcCt2NPHsHxoMbnFTqOoB/view?usp=sharing

Z přednášky o Vlastě Štáflové (Kovářská, Bílý dům, červen 2020).

O místech, kde v mládí žila Vlasta Štáflová, se můžete více dozvědět na webových stránkách Petry Hauptmanové.
https://petrovice.p-f-k.cz/index.php?page=uvod

Několik odkazů z facebookových stránek:

Hore zdar!

Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!