Horolezecký klub Rakovník

První český horolezecký spolek vznikl v roce 1897. Tento rok se dá považovat za počátek českého horolezectví.

Na rakovnicku se začalo lézt pravděpodobně po druhé světové válce, kdy se do povědomí široké veřejnosti zapsaly úspěchy československých horolezeckých výprav v Alpských zemích. V okolí působily osamělé skupinky lidí, které spojovala láska k přírodě a touha po dobrodružství. Ta nakonec vyústila v myšlenku založit v roce 1961 horolezecký oddíl.

Hlavní náplní činnosti klubu se stalo objevování nových skalních oblastí a lezení v horách. Bylo vytvořeno mnoho prvovýstupů na Jesenicku, v Českém Krasu a na Křivoklátsku. V horách se lezlo převážně v Tatrách a bylo uskutečněno několik výprav do Alpských oblastí. V průběhu let se započala i práce s mládeží, která rozšířila členskou základnu a vzniklá publikační činnost vedla k většímu povědomí o oddíle.

Velká změna přišla v porevolučních dobách devadesátých let.

Pomineme-li v roce 1990 úpravu názvu a vytvoření nových stanov, tak asi největší změnou byly nové možnosti v prožití volného času. Každý chtěl zažít a stihnout něco nového, nebo jiného a na společné zážitky najednou nebyl čas. Lezlo se ,,opět,, v malých skupinkách, ale byly procestovány vzdálenější oblasti. Po roce dva tisíce najednou to,,společně,, opět začalo chybět.

Proto oddíl v roce 2004 přijal do svých řad nadšence cyklistiky a začal se podílet na organizování i jiných než jen lezeckých akcí.

V roce 2005 buduje svoji klubovnu a lezeckou stěnku v Klicperově ulici. Od roku 2007 se klub podílí na pořádání Jesenického festiválku a závodů horských kol Jesenický Surovec a v roce 2009 začíná s městem Rakovník spolupořádat tradiční Rakovnické cyklování. V roce 2011 vydává brožuru k oslavě 50ti letého výročí: Horolezecký oddíl Rakovník 1961-2011.

Členové navštěvují stále ,,nové,, oblasti, někdo posunuje své lezecké umění a někomu stačí být jen tak členem.

Mezi každoroční akce lezecké části klubu patří: Nový rok na Kapucínu, vítání jara v Petrohradských skalách, velikonoční Kozelka, poslední slanění ve Svatém Janu pod Skalou, Petrohradské jmelí a vánoce na Chlumských skalách.

Naši členové se pravidelně zúčastňují závodů: Pohár Peruna, Rakovnická 60, Pal Cup, Rakovnické cyklování, Jesenický Surovec, Šediváčkův long, Loudání, 1000 mil, Lány - Běh vítězství, Malá Kralovická a jiných.

Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!